Samoyed Cinsi Köpekler ve Genel Özellikleri

Samoyed Cinsi Köpekler ve Genel Özellikleri

Bu yazımızın kahramanı, rengiyle ve tüyleriyle Sibirya soğuklarını içimize işleyen ancak sevimliliğiyle o buzları eriten Samoyed cinsi olacak. Bu cinsin genel özelliklerini, fiziksel özelliklerini ve bakımının nasıl yapılacağını bu yazımızda işleyeceğiz.

Samoyed cinsi köpekler dertsiz, tasasız olarak ifade edilen son derece sevimli köpeklerdir. Sevgilerini saklamazlar. Sahiplenildiği ailenin her üyesiyle iyi anlaşır, hatta eve sürekli gelen misafirlerle bile iyi anlaşabilir. Ne kadar dost canlısı olsa da bağımsız bir tarafı da vardır. Kendi halinde vakit geçirmeyi severler. Doğru bir biçimde sosyalleştirmek önemlidir. Bu sayede yabancılarla iyi anlaşabilirler. Köpek sahiplenme niyetinde olan insanlar eğitimine önem vermelidir. Heyecanlı yapılarından dolayı insanların üstüne atlayabilirler, yalama isteğinde bulunabilirler. Bu tarz hareketler insanların hoşuna gidemeyebilir bu yüzden eğitim verilmesi önemlidir. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Ses  çıkarmaktan çekinmezler fakat bu havlamalar uyarı niteliğinde değil, oyuna davet niteliğindedir. Bundan dolayı koruma köpeği vasfına sahip değildir. Dominant yapıda olmadıkları için diğer köpeklerle anlaşma konusunda sorun yaşamazlar. Yaşam süreleri ortalama 12-14 yıldır.

Samoyed Cinsinin Fiziksel Özellikleri

Bu köpeklerin erkek olanlarının yükseklikleri ortalama 53-60 cm, ağırlıkları 20-30 kg arasında değişirken, dişi olanlarının yüksekliği 48-53 cm, ağırlıkları ise 15-22 kg arasında değişir. Kafa yapıları ‘kama’ şeklindedir. Burnun yan kısmı orta uzunluktadır, burun ucuna gittikçe incelir. Kulakları güçlü ve kalın olmasıyla beraber sürekli diktir. Koyu renkli gözlerinin çevreleri siyahtır ve badem biçimlidir. Kuyrukları uzundur ve tüyle kaplıdır. Bu cinsin kürkleri çift katmanlıdır, kalındır ve esnek yapıdadır. Sık ve yoğun tüyleri oldukça fazla yapıdadır. Bu cinste en çok görülen renk beyazdır. Nadir olarak beyaz-krem olarak da görülür.

Samoyed Cinsinin Bakımı

Yaşına uygun, kaliteli mamalarla beslenmelidir. Köpek sahiplenme isteğiniz varsa mama konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. Yemek artıkları sindirim sistemini bozabilir. Vermemeniz daha iyi olacaktır. Mamada fazlaya kaçmak obeziteye neden olabilir. Haftada en az 2-3 defa fırçalanmalıdır. Tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Kesilmediği takdirde yürüme ve koşma sırasında canının yanmasına sebep olabilir. Egzersiz ihtiyacı fazla yoktur fakat günlük egzersize ihtiyaç duyar. Günlük uzun yürüyüşleri sever.

Genel Kültür