Satıcılı seyirle dalgalanma devam ediyor

Satıcılı seyirle dalgalanma devam ediyor

Güne satışlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde dalgalı bir seyir izledi ve günü %1.1 kayıpla 1,444 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi son 18.1 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 24 hisse değer kazandı, 75 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.31 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda satıcılı seyir izleniyor.

Küresel hisse piyasalarında hafta başından beri satıcılı seyirle dalgalanma devam ediyor. ABD’de teknoloji şirketlerinin ardından, sanayi şirketlerinin ağırlıklı olduğu Dow Jones ve S&P’ye sirayet eden düşüş dalgası, Asya piyasalarını da etkisi altını aldı. Özellikle Tayvan’da çok sert satışlar görüldü. Dow Jones, Şubat ayından beri en sert düşüşünü gerçekleştirirken, bu kez Nasdaq pozitif ayrıştı.

Küresel çapta enflasyon endişeleri odak noktası olmaya devam ediyor. Bugün ABD’de TSİ 15.30’da açıklanacak olan tüketici enflasyonu bu açıdan önemli olacak. Öte yandan, dün içeride açıklanan Mart ayı sanayi üretimi beklentilerin üzerinde gerçekleşti, aylık bazda elektrik, gaz, buhar grubunda en yüksek artış görüldü. Öte yandan dün gece MSCI endeks değişiklikleri açıklandı. Buna göre SAHOL, THYAO ve YKBNK hisseleri endeksten çıkarıldı. Küçük ölçekli hisse endeksine ise AKSEN, HEKTS, JANTS ve VAKBN dahil edildi. Bu değişikliklerin 27 Mayıs itibariyle geçerli olacağını hatırlatalım.

BIST-100 endeksinin güne satıcılı seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede yurtdışı piyasaların etkisiyle yükselişi sınırlı kalan endekste 1,445 altında 1,425-1,410 destek seviyeleri hedeflenebilir. Endekste kısa vadede 1,425 seviyesi zarar-kes seviyesi olarak takip edilebilir.

 

Ekonomi