Satıcılı seyrin ardından dengelenme çabası izleniyor

Güne tepki alımlarıyla başlayan BİST100 endeksi günün geri kalanında dalgalı bir seyir izledi ve günü 1,420 seviyesinden kapattı.  İşlem hacmi 15.9 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 52 hisse değer kazandı, 43 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken, sabah saatlerinde dolar/TL 8.32 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda ise yatay bir seyir izleniyor.

Küresel piyasalarda bir gün önceki satıcılı seyrin ardından dengelenme çabası izleniyor. Asya piyasalarında ise haftanın ilk yarısı kapalı olan Japonya ve Çin’de pozitif bir görünüm hakim. ABD’de istihdam verileri beklenirken, bir yandan da piyasa hem Yellen’ın hem de FED üyelerinin açıklamalarını fiyatlamalara dahil ediyor. Bugün ABD’de haftalık işsizlik başvuruları verisi takip edilecek, içeride ise TCMB faiz kararı önemli olacak. TCMB’nin bugünkü toplantısında politika faizinde değişiklik yapması beklenmiyor ancak karar metnin yer alacak ifadeler fiyatlamalar açısından önemli olabilir. Nitekim son enflasyon gerçekleşmesi ve beklenti anketi, enflasyon beklentilerinin değiştiğini net olarak gösteriyor.

BIST-100 endeksinin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz. Kısa vadede dalgalanmaya rağmen gücünü koruyan endekste 1,425-1,445 direnç bölgesi iken 1,395-1,380 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Özellikle 1,445 seviyesinin aşılması halinde yukarı yönlü hareketin ivme kazanabileceğini düşünüyoruz. Bilanço sezonu devam ederken, demir-çelik, petrokimya, gıda perakendesi sektörlerini beğenmeye devam ediyoruz.

 

 

 

 

Ekonomi