SBK Holdi̇ng davası başlamadan tutuklu sanık kalmadı

SBK Holdi̇ng davası başlamadan tutuklu sanık kalmadı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK (Sezgin Baran Korkmaz) Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarından 132 milyon dolar kara para aklandığının belirlenmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce 29 Aralık 2020’de düzenlenen bir operasyon ile 11 kişiyi gözaltına almıştı. Kamil Feridun Özkaraman, 1 Ocak’ta yüksek kaçma ve saklanma şüphesinin bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmıştı.

25 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLAMA İDDİASI

Savcılık, sorşturmada tek tutuklu olan Özkaraman’ın, ABD merkezli Washakie şirketinde 25 milyon doları Ayşe Nil Y. üzerine çeşitli gayrimenkul alım satımları ile tekrar aynı şirketin sahibi Jacop Ortell Kingston’a aktardığı iddiasında bulunmuştu.

Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklanma talebiyle çıkarılan Kamil Feridun Özkaraman savunmasında, 2015’te Komak Isı Yalıtım şirketinde ortaklığı bulunduğunu, 2016’da hisselerin tümünü devraldığını belrtmişti.

Şirketin 2018’den bu yana faaliyetini sürdürdüğünü ifadesinde belirten Özkaraman, “2013’te Jacop Ortell Kisngston ile şirkete yatırım yaparak büyütme konusunda anlaştık. Bu anlaşma doğrultusunda para yurt dışından resmi yollarla parça parça geldi. Anlaşma kapsamında makinelerin de Amerika’dan gelmesi gerekiyordu. Makineler gelmeyince büyüme işlemini gerçekleştiremedik” dedi.

KİNGSTON’UN VEKALETİ BENDEYDİ

Anlaşmanın şartları oluşmadığından makinelerin parasını geri gönderdiğini ileri süren Özkaraman, savunmasında şunları da söyledi:

Kingston’ın anlaşma döneminde çok saygın bir iş adamı olduğunu belirten Özkaraman, “Türkiye’de birçok faaliyet yürütmekteydi. Bu nedenle yasa dışı bir işlem konusunda herhangi bir kuşkum olmadı. Yasa dışı para alışverişinde bulunmadım. Aracılık etmedim” ifadesinde bulundu.

EYLEM YOĞUNLUĞU VE KAÇMA ŞÜPHESİ VAR

Sözcü’den Hayati Arıgan haberine göre, hakimlik diğer şüpheli Ziyaattin B.’nin yönetim kurulu başkanı olduğu Noil Yatırım AŞ’deki önceki yönetim kurulu başkanının Kamil Feridun Özkaraman olmasına dikkat çekerek, eylem yoğunluğu hususları birlikte değerlendirildiğinde kaçma şüphesinin yüksek olduğuna kanaat getirerek 1 Ocak’ta tutuklanmasına karar vermişti.

İDDİANAME HAZIRLANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu, SBK Holding’in sahibi iş adamı Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki “mal varlığı değerini aklama” soruşturması tamamlayarak geçtiğimiz hafta iddianame hazırladı.

İddianamede, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) “suçtan zarar gören”, Sezgin Baran Korkmaz, Kamil Feridun Özkaraman ile birlikte 9 kişi “şüpheli” olarak yer aldı.

İddianamede, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa analiz raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz’ın çevresinde bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, ABD’deki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları ileri sürüldü.

7 BUÇUK YIL HAPSİ İSTENDİ, DURUŞMAYA GÜNLER KALA TAHLİYE ETTİ

İddianamede, tutuklu Kamil Feridun Özkaraman, haklarında yakalama kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmaz, Olessia Zoubkova, tutuksuz Ayşe Nil Yılmaz, Bereket Öner ve Ziyaattin Bartik’ın “Suçun konusunu oluşturan malvarlığı değerini, bu özelliğini bilerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak veya kullanmak” suçundan ayrı ayrı 3 yıldan 7 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

 

Ekonomi