Sektör rotasyonu yatırımcılara güven veriyor

Sektör rotasyonu yatırımcılara güven veriyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Korona virüs pandemisi nedeniyle ekonominin düşüşe geçmesinden etkilenen ve değerinin altında işlem gören ‘değer hisseleri’, aynı dönemde yükselişe geçen ve borsaların lideri konumuna gelen büyüme hisseleri karşısında son on yılın en yüksek kısa vadeli performansını gösterdi. Köpük ve aşırı heyecan işaretlerinin giderek arttığı piyasalarda, bu durumun sağlıklı bir gelişme olduğu düşünülüyor. Ekonominin gidişatına karşı hassas olan finans, sağlık ve sanayi hisselerinin yer aldığı MSCI All Country World Value Index son 12 haftada büyüme hisselerinden %11,3 daha yüksek performans gösterdi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, değer ve büyüme hisseleri arasında bir denge olması gerektiğini söyleyen sihirli bir formül yok. Teknoloji hisseleri yüksek fiyatlarla işlem görüyor ancak şirketler devasa bir gelir büyümesi de kaydediyor. Yine de geçtiğimiz yıl büyüme hisselerindeki rallinin ardından, bir dengelenme süreci piyasaların geneli için olumlu olacak ve yalnızca birkaç yüksek fiyatlı hissenin liderliğinden kurtaracak.

Bank of America analistleri 2000 yılında dot-com balonunun patlamasının ardından, değer hisselerine yönelik rotasyonla içinde bulunduğumuz dönem arasında benzerlikler görüyor. Ancak büyük bir fark da var: Hem ABD’de hem de dünyanın geri kalanında hisse endeksleri halen rekor seviyelerde ya da bu seviyelere yakın.

Bu görüşe şüpheyle yaklaşanlar ise yakın zamanda gerçekleşen rotasyonun yalnızca aşırı heyecanın başka bir göstergesi olduğunu ve heyecanlı yatırımcıların bir sektörden diğerine geçiş yaptığını düşünüyor. Ancak ABD’nin ve dünyanın büyüme tahminlerini ikna edici bulan ve ABD Merkez Bankası’nın ve diğer merkez bankalarının yüksek enflasyonla harekete geçip faiz oranlarını artırmayacağını düşünen yatırımcılar, borsa rallisinde kapsamın genişlemesinin sağlıklı bir gösterge olduğu kanısında.

Bu dönemde piyasalarda hisselere yönelik aşırı ilgi sürerken, yatırımcılar oldukça yüksek seviyelerde kar eden ve gelecek yıllarda da kar etmeye devam etme potansiyeli taşıyan hisseleri unuttu. Bunun yerine kısa vadede yüksek getiri sağlayacağı düşünülen popüler hisselere yöneldi. Ancak bu yıl yatırımcılar büyük teknoloji isimlerini geride bırakarak, yüksek kaliteli hisselere yöneliyor. borsagundem.com’un derlemesine göre son dönemde Google %2,4, Microsoft %2,1, Apple %2,6 ve Amazon %3,1 düşüş yaşadı.

 

 

 

Ekonomi