Stres Ve Kaygıyı Azaltmak İçin Egzersizler

Stres Ve Kaygıyı Azaltmak İçin Egzersizler

Stres ve Kaygıyı Azaltmak İçin Egzersizler

Ne yazık ki stres yaşadığınız yüzyılın yadsınamaz gerçeklerinin en başında geliyor. İşinizde, evinizde, sokakta, trafikte, okulda ve aklınıza gelebilecek her yerde her an stresli bir olay veya ortam ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkabilmek ve kaygınızı azaltabilmek için günlük olarak yapabileceğiniz bazı egzersizler bulunur. Stresinizi giderici egzersizleri yapabilmek için günün belirli saatlerini ayırabilir ve ihtiyacınız kadar uygulayabilirsiniz.

Yürüyüş yapmak çoğu zaman keyifli bir aktivitedir. Fakat bunu tempolu olarak yapmak ciddi anlamda stresinizi ve kaygınızı giderici unsurlar taşır. Günlük olarak en az on beş dakika boyunca yapacağınız tempolu yürüyüş, sizde var olan tüm stresi azaltabilir. Fakat tam anlamıyla verim alabilmek ve faydasını görebilmek için en az yarım saatlik tempolu yürüyüşler yapmanız gerekebilir.

Tempolu yürüyüşün yanı sıra buna zaman içerisinde koşuyu eklemeniz, hem eklemleriniz açısından hem de endişelerinizi daha hızlı gidermek açısından oldukça faydalıdır. İyi bir koşu ayakkabınız var ise tek ihtiyacınız uzun bir yol. Koşarken hiçbir şey düşünmemeye ve sadece koşunuza odaklanın.

Suyu sevenler ve düzenli olarak yüzecek alan bulabilenler için yüzmek, stres ve kaygı giderici aktiviteler arasında yer alır. Suyun size verdiği serinlik, huzur ve yüzerken hareket eden sayısız kaslarınız, stresinizi ve kaygınızı azaltmanızda büyük rol oynar.

Bisiklet sürmek, eklemleriniz ve kalbe pompalanan kan akışı için çok faydalı bir spordur. Sadece stresinizi almakla kalmaz aynı zamanda kaslarınızı da çalıştırarak formda kalmanıza, hatta kilo vermenize de yardımcı olur.

Boks yapmak, yoga yapmak, dans etmek, müzik dinlemek gibi aktivitelerde stres kaynaklı sorunlarınıza çare olabilecek egzersiz ve sosyal aktivitelerdir. Tüm bunların yanında düzenli olarak Hiit antrenmanları yapabiliyorsanız, kısa sürede yüksek yoğunluklu direnç egzersizi de yapmış olacağınızdan, muhtemelen geride stres veya kaygıya dair o günlük herhangi bir şey kalmayacaktır. Sağlıklı ve zinde kalabilmek, bedeninize ve zihninize bağlıdır. Zihniniz ne kadar temiz ve berrak olursa, bedeninizde o kadar sağlıklı ve formada kalabilir. Her şeyin düşüncede başladığını bilmeli ve yolunuza bu şekilde devam etmelisiniz.

Sağlık günler, stressiz ve kaygısız saatler geçirmek istiyor ve bunun için bir uzman desteğine ihtiyaç duyuyorsanız, Burak Kulaksız ile görüşebilir ve profesyonel olarak hizmet alabilirsiniz.

Spor