Tam kapanma ile yükselen hisseler

Tam kapanma ile yükselen hisseler

Tam kapanma perakende hisselerine yaradı. BIST 100 endeksi güne yükselişle başlarken, dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanacak olan tam kapanma kararı ve Ramazan ayı olması dolaysıyla gıda ve perakende endekslerinde yükseliş yüzde 3’ü buldu. Hisse bazında BİM (#BIMAS) yüzde 3,5, Şok Market (#SOKM) yüzde 3,4 ve Migros (#MGROS) hisseleri yüzde 2,8 oranında yükselişle açıldı.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve engelliler haricinde araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

Belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacak.

 

Ekonomi