Tenis Aksesuarları Hakkında Bilgiler

Tenis Aksesuarları Hakkında Bilgiler

Tenisin bir ekipman sporu olduğu bütün tenis severler tarafından bilinmektedir. Çünkü ekipmanın oyuna ve oyuncuya etkisi hatırı sayılır derecededir. Bu sebeple tenis oyuncusunun kendine uygun ekipmanı olmalıdır. Oyuncuya uygun olan ekipman zaman içinde ortaya çıkmaktadır. Bu anlamda tenis oyuncusu ekipman seçimi konusunda profesyonel bir destek alsa bile her zaman başarılı bir alışveriş yapmış olmayabilir. Burada dikkat çeken nokta dene yanıl yöntemi ile uygun ekipmanın envantere dahil edilmesidir. Temel tenis ekipmanları içerisinde tenis aksesuarları da yer alır. Bu aksesuarlar var olan ekipmanları güçlendirmek ve desteklemek için üretilmektedir. Oldukça basit görünse de ekipman sağlığı ve ömrü için tenis aksesuarları büyük bir önem taşır. Genellikle bu gibi detayların oyuna etkisi turnuvalarda daha net görülmektedir.

Tenis Gribi: Tenis raketi temel tenis ekipmanları içerisinde en önemli olan segmenttir. Bu anlamda uygun tenis raketi tenis oyuncusunun başarısında en büyük etkisi olan detaydır. Tenis raketinin kişiye uygun hale gelmesi noktasında mevcut tenis raketi elementlerinin bilinmesi önem taşır. Bu noktada en fazla etkiye sahip olan element griplerdir. Grip bir tenis raketinin tutuş alanını saran materyaldir. Grip kullanımında ölçü temel görev görür. Doğru grip ölçüsünün alınabilmesi için farklı yollar denenebilir. Burada avuç içinden itibaren orta parmak ucuna kadarki uzunluk doğru grip ölçüsünü verebilir. Bunun yanı sıra Eastern tutuşu ile de doğru grip ölçüsü alınabilir. Griplerin kalın olması oyuncunun bileğini zorlayabilir; ince olması ise tenisçi dirseği sendromuna zemin hazırlar.

Kordaj: Tenis aksesuarları içerisinde yer alan kordaj tenis raketi üzerindeki tellere verilen isimdir. Bu anlamda hazır kordajlı tenis raketleri piyasada yer almaktadır. Ancak her kordaj tipi her tenisçiye uygun olmaz. Bu sebeple kordajı olmayan raketler genellikle daha çok tercih edilmektedir. Kordaj çeşitleri 4 ana gruba ayrılmaktadır Bu anlamda kordaj bilgisinin tam bir profesyonellik gerektirdiği ifade edilebilir.

Titreşim Önleyiciler: Tenis aksesuarları içerisinde yer alan titreşim önleyiciler kordaj arasına takılan materyallerdir. Kauçuktan üretilirler. Topa vuruş sırasında ortaya çıkan titreşimi önlemekle görevlidirler ve tenisçi dirseği rahatsızlığı ile ilgili fayda sağladıkları bilinmektedir.

Spor