Tenis Müsabakalarında Sayı Alınması

Tenis Müsabakalarında Sayı Alınması

Tenis maçlarında kullanılan sayı sistemi normal bir sayı sisteminden daha farklıdır. Maçın kazanılması setlere, setlerin kazanılması da belirli bir oyun alınmasına bağlı olan bir durumdur. Maçta 4 adet sayı alan bir oyuncu ya da takım bir adet oyunu almış olur. 6 adet oyunun kazanılması ise 1 setin kazanılması anlamına. Maçlar genellikle 3 veya 5 adet setlerden oluşmaktadır. Büyük olimpiyat ve turnuvalar 5 adet setten oluşurlar. Bunun haricinde ise maçlar genellikle 3 adet setlerden oluşur. Bir tenis maçı 3 adet setten oluşuyor ise 2 adet seti alan, 5 adet setten oluştuğunda da 3 adet seti alan takım ya da oyuncu maçı kazanmış olacaktır. 3 adet sayı alıp, 40 puana erişebilen bir oyuncu 1 adet sayı alması ise 1 seti de kazanmış olacaktır. Eğer maç sonunda 40’a 40 bir eşitlik söz konusu olur ise maç uzatmaya kalır ve oyunlara devam edilir. Uzatmalarda ise 1 sayı daha fazla alıp öne geçen takım veya oyuncu maçı da kazanmış olacaktır.

Tenis Sporunda Kurallar Nelerdir?

Tenis sporu için yönetmelik tarafınca belirlenmiş olan belli başlı kurallar vardır. Oyuncular ya da takımlar tenis maçlarını bu kuralları göz önüne alarak maça başlarlar. Tenis maçları bir takımdan bir oyuncunun servis atışı yapması ile başlar. Temel bir kural ise takımın rakip sahaya atacağı topun filenin üzerinden, filenin sağ veya solundan geçirmesi gerekir. Yere değen bir top olur ise atışı yapan kişi puan alamamış olacaktır. Oyuncular her sette bir, üç, beş gibi tek olan sayılarda saha değişikliği yapar. Topa her vuruşta top hasar göreceğinden belirli bir süre sonra top değişikliği yapılması gereklidir. Tenis sporunun oynanabilmesi için oyuncunun enerji ve motivasyonu maksimum düzeyde olması gerekir. Motivasyon ve enerji kavramları tenis sporu için olmazsa olmaz kavramlardandır.

Tenis Sporunun İnsan Vücuduna Faydası Nedir?

Tenis sporu baştan sonra olmak üzere tüm vücudun çalışmasını sağlayan bir spordur. Esneklik, denge ve koordinasyon gibi sistemleri geliştirirken aynı zamanda fiziksel açıdan da oyuncuya katkıda bulunur.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor