TSPB’de kripto para skandalı

Üst üste yaşanan skandallarla ve mağduriyetlerle gündeme gelen kripto para konusunda önemli düzenlemelerin yakında hayata geçirilmesi bekleniyor. Merkez Bankası, BDDK, SPK ve TMSF başkanlarından oluşan Finansal İstikrar Komitesi’nin talimatıyla “kripto para özel ekibi” kuruldu. Özel çalışma grubu sektörü yakından takip ediyor. Kara para ve terörün finansmanının önüne geçmek için de MASAK, Türkiye’de faaliyet gösteren tüm platformları denetimi kapsamına aldı.

KOSKOCA BİRLİK KİŞİYE ÖZEL TOPLANTI MI YAPIYOR?

Ekonomi yönetimi dört koldan büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdürürken, Türkiye Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPB) büyük bir skandala imza attı. TSPB’nin düzenlediği ‘Blockchain ve Tokenizasyon’ başlıklı webinar’a iddiaya göre sadece 3 platformu davet etmesi sektörde sert eleştirilere neden oldu. TSPB’nin webinar için davet ettiği kurumlarla ilgili kriterleri merak ediliyor. Sermaye mi, işlem hacmi mi, müşteri sayısı mı ya da ortaklık yapısı mı? Birlik hangi kriterleri baz aldı?

BİRKAÇ KİŞİNİN DEĞİL, TÜM KURUMLARIN BİRLİĞİ

“TSPB sadece birkaç kurumu mu temsil ediyor? Yoksa TSPB Başkanı Tevfik Eraslan kendisine yakın isimleri ya da arkadaşlarını mı davet etti? Aracı kurumların çatı örgütü ayrımcılık yapar mı? Devletin önemli kurumları bu konuda ciddi adımlar atarken TSPB’nin tüm çevrelerin görüşü alınmadan yaptığı gizli toplantılar daha büyük hataların önünü açmaz mı?”. Sektör temsilcileri Birlik’ten bu konudaki sorulara bir açıklama bekliyor.

Ekonomi