Vajinal Beyazlatma Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Vajinal Beyazlatma Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Vajinal beyazlatma son yıllarda oldukça rağbet gören bir işlemdir. Özellikle lazer yöntemi ile genital bölge beyazlatma çokça tercih edilmektedir. Bikini bölgesi renk açıcı işlemler, vajina beyazlatma, genital bölge beyazlatma. Vulva beyazlatma gibi isimlerle de bilinmektedir.

 Vajinal Beyazlatma Neden Yapılır?

 Kadınlarda dış genital bölge vulva olarak adlandırıldığından vajina beyazlatma kavramı aslında doğru bir kullanım değildir. Vajinal beyazlatma kavramı yerine vulva renk açma tabiri daha uygun olacaktır.

 Bu işlem zamanla esmerleşen ve koyulaşan vulvanın koyuluğunu gidermek amacıyla yapılır. Vücudun farklı bölgelerine uygulanabilen bu yöntem tibbi olarak ‘‘ hiperpigmentasyon’’ tedavileri olarak bilinir.

 Vajina Kararmasının Nedenleri

 Vulva dış etkilerden kolay etkilenebilen bir yapıya sahiptir. Deri özelliği hormona duyarlı olduğundan hormonal bozukluklar, gebelik ve yaşın ilerlemesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Vajina kararmasının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Günlük ped kullanımı

Devamlı sentetik iç çamaşırı giyilmesi

Cilt Ph dengesini bozan kremler, temizleyiciler ve deodorantlar kullanılması

Dar kıyafetler giyilmesi

Ayrıca tüy dökücü kremler, ağlar kullanımı ve lazer epilasyon da kararmaya neden olabilmektedir. Sigara kullanımı, doğumlar, doğum kontrol haplarının kullanımı, kötü genital bölge hijyeni ve kimyasallar da vulvada renk değişikliğine yol açabilir.

 Vajinal Beyazlatma Tedavi Yöntemleri

 Klinikler birçok vajinal beyazlatma tedavisi uygulamaktadır. Başlıca tedavi yöntemleri şunlardır:

Erbium yag lazerler

CO2 lazerler

Renk açıcı mezoterapi ürünleri

Q Switch lazerler

Genital PRP

Dermabrazyon ve mikrodermabrazyon

Evde kullanılabilen solüsyonlar

Vulvaya bu tedavi yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına muayene yapıldıktan sonra karar verilir. Solüsyon ve lazer uygulamaları muayenenin hemen ardından uygulanabilen, günlük hayatta sorun yaratmayan basit ve ağrısız yöntemlerdir.

 Vajinal Beyazlatma Kalıcı mı?

 Vulva dış etkilere karşı duyarlı bir yapıya sahip olduğundan ilerleyen dönemlerde yeniden kararma olabilmektedir. Beyazlatma işlem yapıldıktan sonra düzenli bir bakımla bu süre geciktirilebilir. Düzenli spor yapma, sağlık beslenme, kimyasal ağırlıklı ürün kullanımından kaçınmak ve pamuklu iç çamaşırı kullanımı bu gecikmeyi sağlayabilir.

 Yeniden kararma oluşması süreci hastadan hastaya da değişmektedir. Kişinin deri yapısı, yaşı, sonradan gelişen hormonal değişiklikler bu durum üzerinde etkilidir. Ayrıca işlemin alanında uzman bir doktor tarafından yapılması da oldukça önemlidir.

Sağlık