Wall Street Yellen düşüşünün ardından toparlanıyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları Salı günkü düşüşün ardından yeni güne yükselişle başladı.

ABD borsaları Salı günü ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in skandal açıklamalarının ardından sert bir düşüş göstermişti. Avrupa borsalarında ve vadeli endekslerdeki yükselişten moral bulan Wall Street endeksleri yönünü yukarıya çevirdi. Yatırımcıların odağında özel sektör istihdam rakamları var.

ABD’nin bordrolar üzerinden hesaplanan ve istihdam verileri için öncü gösterge olarak kabul edilen özel sektörde istihdam piyasa tahminlerinin az altında artış gösterdi. ADP ve Macroeconomic Advisers tarafından hazırlanan göstergelere göre, Nisan’da özel sektörde istihdam 742 bin arttı. Borsagundem.com’da yer alan habere göre piyasalarda beklenti 800 bin artış olacağı yönündeydi.

Salı günü ABD Hazine Bakanı Yellen’in ABD’de faiz oranlarının yükselmesi gerekebileceğini öne sürerek piyasaları ve ABD Merkez Bankası’nı baskı altına aldı. Yellen’ın daha sonra açıklamalarıyla ilgili düzeltme yapmasına karşın teknoloji hisselerindeki düşüşün fitili çoktan ateşlenmişti. Yellen FED’in baskı altına alınmasına ilişkin eleştirilerin ortaya çıkmasının ardından yaptığı düzeltmede, “Eğer FED’in bağımsızlığını kabul edecek bir kişi varsa sanırım o kişi ben olurum” dedi.

 

 

 

Ekonomi