Wall Street’te teknoloji düşüşü devam ediyor

Wall Street’te teknoloji düşüşü devam ediyor

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

ABD borsaları Salı gününe düşüşle başladı.

 Amerikalı yatırımcılarda Cuma günü yayınlanan ve beklentilerin altında kalan istihdam verilerinin etkileri hissedilmeye devam ederken, Wall Street’te teknoloji şirketlerinin kaydettiği sert düşüşler borsaların yününü belirledi. Facebook, Microsoft ve Amazon hisseleri %1’ün üzerinde düşüşlerle başlarken Apple ve Google’ın çatı şirketi Alphabet açılışta %2’nin üzerinde düştü.

MarketWatch’un haberine göre XM Yatırım Analisti Marios Hadjikyriacos düşüşleri yorumlarken, “Bu satış dalgasının arkasında açık tek bir katalizör yok. Piyasalardaki hareket, enflasyon korkularının geri dönmesiyle ve bazı piyasa katılımcılarının değerinin altındaki hisseler aralığındaki yatırımlarını arttırarak geniş değerlemelerdeki hisselere olan yatırımlarını kesmeleri gibi unsurların bir kombinasyonu gibi görünüyor” dedi.

Ancak Hadjikyriacos, satışların çoğunlukla teknoloji ve büyüme odaklı hisselerde yoğunlaşılmış olmasını, genel pazar görünümü açısından cesaret verici olduğunu söyledi. Borsa uzmanına göre söz konusu durum yatırımcıların ekonomik görünüme olan inancını kaybetmediğini ancak “daha spekülatif” pozisyonlardan uzaklaştığını gösteriyor. Bu spekülatif poziyonlar birçok piyasa katılımcısı için balon endişelerini de beraberinde getiriyordu.

 

 

 

Ekonomi