Yenilenebilir enerjide yirmi yılın rekoru

Yenilenebilir enerjide yirmi yılın rekoru

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, yenilenebilir enerji üretimi geçen yıl yirmi yılın en hızlı oranında büyüdü ve bu büyüme salgın sonrasında da devam edecek gibi görünüyor.

IEA, diğer tüm gerekçelerin yanı sıra, Çin ve ABD’deki siyasi kararların büyümeyi körüklendiğini ve korona virüsten kaynaklanan tedarik zincirindeki aksaklıkların negatif etkisine karşı koyduğunu açıkladı.

Paris merkezli uluslararası örgüt, bu büyüme oranının “yeni normal” haline geleceğini öngörüyor. IEA üretilen yenilenebilir elektrik enerjisinin 2021 yılında 270 GW, 2022’de 280 GW artacağını tahmininde bulundu. Bu beklentiler, örgütün geçen Kasım ayında yaptığı önceki tahminlerinden %25 daha yüksek.

Borsagundem.com‘un derlediği bilgilere göre, IEA Kasım ayında yayınladığı yıllık Dünya Enerji Görünümü raporunda, düşen fiyatlar güneş enerjisini kömür ve gaz yakıtlı yeni santrallerden daha ucuz hale getirdiğinden dolayı güneş enerjisinden elde edilen elektriğin sektörün yeni lideri olmaya hazır olduğunu belirtildi.

IEA, güneş paneli kurulumlarının rekor kırmaya devam edeceğine inanıyor ve 2022’ye kadar yılda 160 GW’tan fazla enerji üretecek kurulum yapılacağını öngörüyor. Örgüt, bu rakamın 2019′un pandemi öncesi kurulumlarının neredeyse yarısından fazla olduğunu açıkladı. Kamu hizmetleri ölçeğindeki projelerin de %55’Lik yıllık artıştan 2022 yılında neredeyse %70’e yükselerek büyümeyi desteklemesi bekleniyor.

Raporda, “2020’nin ilk yarısındaki pandemi kaynaklı yavaşlamanın ardından, ABD’deki konut ve ticari piyasaları tamamen toparlandı ve hatta yılın ikinci bölümünde ise büyüdü” ifadelerine yer verildi.

Küresel rüzgar paneli kapasite eklemeleri ise 2020’de %90’dan fazla artarak 114 GW’a ulaştı. Ancak IEA hem 2021 hem de 2022’de bu alandaki büyümede yavaşlama öngörüyor.

Çin’deki yenilenebilir enerji kapasite büyümesi, üretime verilen öncelik nedeniyle 2020′nin rekor seviyesinin altında dengelenecek gibi görünüyor. Ancak ülkenin yenilenebilir enerji üretimindeki herhangi bir yavaşlama diğer bölgelerdeki ivme artışını da dengelenecektir.

ABD’de bazı geliştiriciler, vergi teşviklerinin süresinin 2020 sonunda sona ermesi nedeniyle projelerinde ani ilerleme kaydettiler. Teşvik kredileri nihayetinde Aralık ayında Eski ABD Başkanı Donald Trump tarafından uzatıldı ve ABD Başkanı Joe Biden bu teşvikleri daha da uzatmak için ek planlar belirledi.

Biden’ın yakın zamanda açıkladığı altyapı paketi, elektrik altyapı şebekesi için 100 milyar dolar ve elektrikli araçların geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini teşvik etmek için 174 milyar dolar harcama yapılması da dahil olmak üzere temiz enerji harcamaları için 600 milyar dolardan fazla para ayırıyor. Planda vergi indirimlerinin de 10 yıl uzatılması isteniyor.

IEA’nın tahminleri, Biden’In potansiyel altyapı tasarısını veya ABD yönetiminin yakın zamanda açıkladığı karbon emisyonu azaltma hedefini hesaba katmıyor.

Raporda, “Tasarı yasalaşırsa 2022’den sonra yenilenebilir enerji dağıtımında çok daha güçlü bir ivme sağlanacaktır” açıklamasına yer verildi.

 

 

 

Ekonomi