Yerden Isıtma Sistemlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yerden Isıtma Sistemlerinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kullanımının her geçen gün giderek yaygınlaştığı yerden ısıtma sistemleri uzun vadede kullanıcıya birçok avantaj sağlamakla birlikte eğer konutlarınızda ve iş yerlerinizde yerden ısıtma sistemleri kullanmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır.

İşte dikkat etmeniz gerekenler

Öncelikle söz konusu yerden ısıtma sistemi olunca mutlaka tüm donanımın montajını işinin ehli bir markaya yaptırmalısınız. Çünkü yerden ısıtma sistemlerinde tüm teçhizat yer döşemesinin altına gizlendiği için olası bir yanlışlıkta yer döşemesinin sökülmesi gerekir. Dolayısıyla bu da ekstra iş gücü ekstra iş ve tabii ki kaçınılmaz olarak ekstra masraf demektir. Mevzubahis yerden ısıtma sistemleri olduğunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da iç mekân dekorasyonudur. Yerden ısıtma sistemleri tüm ısı donanımını gizlediği için her ne kadar dekorasyonda ev sahiplerine bir özgürlük alanı tanısa da aslında ev sahipleri söz konusu yerden ısıtma sistemi olduğu zaman düşündükleri kadar özgür değildirler. Neden mi? Hemen açıklayalım. Şöyle ki yerden ısıtma sistemlerinde tüm ısı kaynağı zemindedir. Mekân zeminden yükselen ısı doğrultusunda ısınır. Eğer zemin örneğin halı fleks gibi materyallerle kaplanırsa ya da kışlık diyebileceğimiz kalın halılar kullanılırsa bu durum yerden ısıtma sisteminin performansını olumsuz şekilde etkileyecektir. Bunu kullanımda olan bir radyatörün üstünü kapamak gibi düşünebilirsiniz. Eğer ısı kaynağının üzerini çeşitli ürün ve materyallerle bu şekilde kapatırsanız yerden ısıtma sisteminizden almanız gereken yüksek performansı alamazsınız. Bu da uzun vadede yerden ısıtma sisteminiz sayesinde edeceğiniz tasarrufun boşa çıkması demektir.

Yerden ısıtma sistemleri güvenilir ve konforlu olmakla birlikte uzun vadede ev ekonomisine katkı sağlayan ve daire maliklerinin enerji tasarrufu yapmasına olumlu katkıda bulunan sistemlerdir. Doğru marka seçimi ve işin ehli ustalarla yapılan yerden ısıtma sistemleri uzun ömürlü olmaktadır. Gerek uzun ömürlü oluşu gerek diğer ısıtma sistemleri gibi çabuk arızalanmayışı gerekse daha az bakım gerektirmesiyle yerden ısıtma sistemleri yaşam kalitenizi artırmakla kalmaz aynı zamanda zamandan tasarruf etmenizi de sağlayarak gün içerisinde çok fazl vaktinizi alacak bakım onarım gibi işlerin peşinden koşmanızı engellemektedir.

Genel Kültür